Foto
Tiit Veermäe
Enne Nüüd

Assauwe Torn

Audio

Vanasti elasid linlased küllalt vahetult ühes loomadega. Mitte vaid kasside ja koertega nagu tänapäeval, vaid ikka hobuste, lehmade, sigade ja muude pudulojustega. Loomad olid eluliselt vajalikud! Linna loomad käisid soojal ajal iga päev linnast väljas müüriäärsetel karjamaadel. Sinna pääsesid nad Karja värava kaudu – 19. sajandil lammutatud Karja värava tornid olid minu head naabrid. Väidetavasti olen minagi saanud nime karjus Assauwe ehk Asso järgi, kes tõenäoliselt võis olla eesti verd mees. 

Esialgu ehitati mind kandilise ja kahekorruselisena lõunamüüri välisküljele. Peaaegu sada aastat hiljem murti müürist läbi, tehti mulle korrus juurde ning muudeti mind hoburauakujuliseks. Tõe nimel tunnistan, et aegade jooksul on mind kutsutud majaomanike järgi ka Bevermansi ja Buchausi torniks. 

Palju hiljem, 19. sajandil asus minu esimese korruse ruumides hobusetall. Hiljem kolis torni konservatoorium ning 1934. aastast tegutseb Assauwe tornis ja sellega seotud hoones Eesti Teatri- ja Muusikamuuseum. Minu taga asub sisehoov, mida kutsutakse Asso õueks või Karjase hooviks.


Warning: Undefined array key "from" in /data01/virt100132/domeenid/www.vaatavanalinna.ee/htdocs/wp-content/themes/valgussosistab/single.php on line 112