Foto
Tiit Veermäe
Enne Nüüd

Bremeni Käik ja Torn

Audio

Olen Bremeni käik ning torn, aga nimetatud nõnda mitte Põhja-Saksa linna, vaid siinse linnakodaniku järgi, keda tunti ka Bremerina. 

Mind ehitati 15. sajandi algul neljakorruselisena ja hobuserauakujulise põhiplaaniga nagu siin linnas ikka. Minu kõrvalnaaber Munkadetagune torn on tänagi alles, aga teiselt poolt jääb lähim säilinud kolleeg Hattorpe-tagune torn üsna kaugele. Vana vene kiriku juures asunud Väike Rannavärav ja torn on hävinud või lammutatud.

Keskajal olin tuntud kui Bremen de Vange Konge! Kahel alumisel korrusel asuski siis türm, kuhu pääses teiselt korruselt. Praegune, Vene tänava poolne sissepääs on tehtud palju hiljem. Vangla oli valgustuseta, väikeste õhuavade ja käimlaga ruum, seintes raudrõngad. Kolmas ja neljas korrus olid laskeavade ja kaminatega.

Kui ma 16. sajandil uue omaniku sain, hakati mind tema järgi Kampferbecki torniks kutsuma. Kuni 17. sajandini oli siin kahel alumisel korrusel endistviisi vangla, hiljem aga püssirohuladu. Muide, vanglad on mul olnud ka kohe siinsamas üle tee, Vene tänava majades 23 ja 25. Nägin näiteks pealt, kuidas kommunistist plika Villu Klementi sealt majast vabariigi algusaastail korstna kaudu põgenes. Ta nabiti küll kohe kinni, sest tahmasena torkas ta tänaval silma. Tollal meil mustanahalisi eriti ei liikunud.

19. sajandi lõpul läksin naaberkinnistu omaniku, tsaariaja tsemendikuninga Girard de Soucantoni kätte, kes hakkas mind esialgu laohoonena kasutama. Seejärel liideti mind sellesama, rahvakeeli Suka-Antoni eluruumide laiendusena peahoonega. Siiasamasse kõrvale raiuti müüri sisse uusgooti teravnurgaga väravakujuline läbimurre, mis viib Uut ja Vene tänavat ühendavasse Bremeni käiku. Seal on olnud eri aegadel nii baare kui ka restorane.

Sõja ajal sai kannatada minu ülaosa rinnatis, mis taastati kümme aastat hiljem. Villem Raam ja Rein Zobel, meie kunstiajaloo gurud, on arvanud, et katust pole mul kunagi olnud ning et platvormi kasutati katapuldi või kiviheitja alusena. Nooremad ajaloolased arvavad nüüd, et katus siiski oli. Praegu aga olen veel ilma peakatteta. Olen viimane torn, mille linn on nüüdseks korda teinud!