Foto
Tiit Veermäe
Enne Nüüd

Kuldjala Torn

Audio

Olen üks vana Taani-aegne torn. Kõige vanemal ajal on mind nimetatud Nunnade Õue torniks, aga ka Halva Katusega torniks. Varem oli Kuldjala torn linna poolt lahtise seinaga – selline nagu Neitsitorn veel praegugi. 

Mind püstitati siia ilmselt aastail 1311–1320 linna läänemüüri olulise nurgatornina. 1422. aastal, kui linn nunnakloostrilt kaitsemüüri võõrandas, ehitati mind kõrgemaks ja tugevamaks. 1434. aastal, pärast seda, kui aasta varem kevadel oli Revali linna laastanud suur tulekahju, sain tuntuks Kuldjala tornina (de Guldene Voet).

Olen üldse üks läbi aja hästi säilinud torn, mis sest, et mõnel korral on huligaanid siin sees tulekahju korraldanud. Kuldjala torni kõrval on mind kutsutud ka Kodulinna torniks – sest mind kasutatakse teeneka Tiina Mägi juhitud Kodulinna liikumise näitusepaiga, loengu- ja kontserdiruumidena. Siin esineb ka Kuldjala lauluselts. Torni alaosa müüri ümarkaarega nišš on üks eriline ja eristuv koht, kus armastatakse endid pildistada. Arvatakse, et siin on peetud ka salatseremooniaid.


Warning: Undefined array key "from" in /data01/virt100132/domeenid/www.vaatavanalinna.ee/htdocs/wp-content/themes/valgussosistab/single.php on line 112