Foto
Tiit Veermäe
Enne Nüüd

Laboratooriumi Tänav

Audio

Laboratooriumi tänav on linna läänepoolse müüri äärne tänav, just nagu Müürivahe tänav teisel pool linna idapoolse kaitsemüüri ääres. Me mõlemad olemegi keskajast pärit kaitsekäigu tänavad – kitsad, veidi pimedad ja salapärased. 

Oleme Müürivahe tänavaga ka nime käest kätte andnud. Varem olin ma Müüri tänav (Mauerstrasse), aga 1872. aastal sain Laboratooriumi tänavaks (Laboratorium-strasse). See nimi pandi suurtükiväelaste labori järgi, kus püssirohtu valmistati. Müüri tänava nimi läks samal ajal aga teisele poole – Müürivahe tänavale. Rootsi ajal olen kandnud ka Bastioni tänava nime, siis olid siin teisel pool müüri muldkindlustused.

Nii minu kui ka Müürivahe tänava müüri alaosas näeb siin-seal gooti terava tipuga kaarnišše. Sellisena meenutab müür Ojamaa ehk Gotlandi saare Visby linnamüüri. Sedasi sai palju kive kokku hoida, aga müür nõrgemaks ei jäänud. Tänapäeval ulatun põhja pool Tolli ja Laia tänavani ning lõuna pool Aida ja Kooli tänavani. Müürivahe tänav on küll praegu pikem, aga minul on gootika hõngu palju enam – sellest saab igaüks aru, kui siia satub! 


Warning: Undefined array key "from" in /data01/virt100132/domeenid/www.vaatavanalinna.ee/htdocs/wp-content/themes/valgussosistab/single.php on line 112