Foto
Tiit Veermäe
Enne Nüüd

Hellemani Torn

Audio

Mina olen naabertornidest noorem – Munkadetagune torn ja kunagine vägev Viru väravakompleks, millest on alles ainult paar eesvärava torni, on oma pool sajandit vanemad. 

Kui mind päris esimest korda kirjades mainiti, nimetati mind Hollemani torniks, edaspidi aga juba Hellemani torniks. Minu kolme korruse all oli iselaadne, sissepääsuta alusruum – tehtud ilmselt niiskuse tõrjeks. Kehva pinnase ja viletsa vundamendi tõttu vajusin koos külgneva müüriga ajapikku püsttasandi suhtes meetri võrra viltu. 1960ndail mind ja müüri toestati – praegugi on siin lähedal Müürivahe tänava lõigus, kus päeval tädid käpikuid ja kampsuneid müüvad, näha suured betoonist tugisambad. Veidi koledad need on, aga olen harjunud ja need ajavad ju asja ära.

1980ndail seoti mind teisel pool müüri asuva Uue tänava Kinoliidu majaga. Sama ajal ehitasid poolakad siitsamast Viru värava poole kaitsekäigu, mida tosinkond aastat tagasi ka vastassuunas pikendati – nii et nüüd pääseb siit Hellemanist otse Munkadetaguse tornini. Minu sisse seati ka uus keerdtrepp, nii et nüüd on hõlpsam üles-alla liikuda ning 200meetrist kaitsekäiku pidi Viru poole ja tagasi triikida.


Warning: Undefined array key "from" in /data01/virt100132/domeenid/www.vaatavanalinna.ee/htdocs/wp-content/themes/valgussosistab/single.php on line 112