Foto
Tiit Veermäe
Enne Nüüd

Müürivahe Tänava Müürilõik

Audio

Munkadetaguse ja Hellemani torni vahel

Siinsamas kõrval oli müüriäärne kaitsekäik, kus keskajal sagisid mustad mungad ja jutlustajad, kelle õpetustest linnarahval mitut moodi kasu oli. Munkadelt sai abi hingehoiuks ja nad aitasid saada issanda õnnistust. Samas aitasid nad ajada ka täiesti praktilisi asju, näiteks kui oli vaja kellelegi kirja kirjutada – seda muidugi ei pruukinud tavainimesel maises elus kunagi ette tulla. Hiljem on siin saginud sõjaväelased, tänapäeval aga liiguvad turistid ja istuvad kõiksugused kauplejad. 

Juba 17. sajandist alates ehitati müüriäärne elamuhooneid, kuure ja töökodasid täis, aga nõukogude ajal lõhuti enamik neist maha. Seda muinsuskaitse praegu enam ei lubaks! Õnneks on paar vana müüriäärset maja ikka alles ka jäänud. Kui aga Viru tänava poolelt vanad müürimajad maha lammutati, hakkas kaitsemüür varisema. Sestap on osa müürist toestatud päris prostade betoonist tugipiilarite ehk kontraforssidega.


Warning: Undefined array key "from" in /data01/virt100132/domeenid/www.vaatavanalinna.ee/htdocs/wp-content/themes/valgussosistab/single.php on line 112