Kiek In De Kök Audio

Mina, Kiek In De Kök, olen linna kuulsaim ja kõrgeim kaitsetorn ning esimene, mis ehitati tulirelvade ajastu nõudmiste kohaselt! Pikk Hermann paistab kõrgem, aga ta on ka palju kõhnem ja mis peamine, seisab kõrge klindi peal. Minu ümber kuhjati juba üle 300 aasta tagasi kokku palju pinnast ning minu kaks alumist korrust on maa alla maetud, mistõttu ma paistan madalam ja matsakam. 

Neitsitorn Audio

Ajaloosügavustest ehk 14. sajandist peale on mind, Neitsitorni, ikka nimetatud Meghede torniks, mis arvatakse tulenevat ehitusmeistri Hinze Meghedi nimest või maakeelsest sõnast „mägede”. Mind püstitati ju nn lühikesele mäele (mons brevis), otse pika mäe (mons longhi) ehk tollal ühtse kõrgendikuna tuntud praeguse Tõnismäe ja Toompea kõrvale. Lühikesest ja pikast mäest tulid ka tänavanimed Lühike jalg jalakäijatele ning Pikk jalg hobuse ja hiljem tõldadega liikujaile. Neitsitorni nimi hakkas levima alles 19. sajandil, kui baltisaksa ajaloolased hakkasid mind suupärasemalt Magde või Mädcheni ehk Teenijatüdruku torniks kutsuma.

Neitsitorni ja Tallitorni esine müür Audio

Meie oleme topeltmüür – kõrge müür ja madal müür. Kõrgem müür ehitati 14. sajandi algul, esialgu madalama ja õhemana, kuid 15. sajandi algul tehti see kõrgemaks ja paksemaks ehk tulirelvadele sobivamaks. Madal, tugimüür ehk parhammüür tehti eelkaitseks kahuritule vastu ja suurtükkide paigaldamiseks. See jooksis ühtepidi esialgu alla Kitsetornini, aga Kiek in de Köki valmides juba selleni. Kitsetorn on tänaseks peaaegu hävinenud ning müüri kulg Kökini on praegu pelgalt teerajana markeeritud.

Tallitorn Audio

Tallitorn või Marstalli ehk Tööhoovi torn – niimoodi on mind ikka nimetatud linna töökodade järgi, mis kohe siia minu juurde mäe alla kolisid, kui mina ja minu suurem naaber Neitsitorn koos meid ühendava müüriga linna kaitseks püsti saime. See juhtus juba peaaegu 650 aastat tagasi.

Kolm Munka Audio

Seisame siin Taani Kuninga aias selleks, et viidata ajalooliselt olulise hooviala lugudele ja legendidele! Oleme kavandina sündinud 2011. aastal linna korraldatud ideekonkursi käigus Simson von Seakylli (Aivar Simson) ja Paul Männi tööna „Kolm”, päevavalgust nägime aga alles 2015. aasta sügisel Kapiteli finantseerimisel. Meid on kokku kolm: 2,5 meetri kõrgused pronksist „Ootav munk Ambrosius”, „Palvetav munk Bartholomeus” ja „Jälgiv munk Claudius”. Kujusid täiendavad valguslahendus ja infotahvel linnamüüril.

Pika Jala Väravatorn Audio

Pika jala väravatorniga seoses on hea meelde tuletada üht vana, konksuga viktoriiniküsimust: miks Tallinna linn lonkab? Vastus: üks jalg on pikem kui teine!