Hingekarjased ja linnakarjased Audio

1 KM
30 MIN

Sajandite sügavuses keskajal on siinkandis ringi liikunud pühad mehed – päris mungad, mitte kummitused. Lisaks kõige arvukamatele, mustadele munkadele tegutsesid siin teisedki jumalateenrid ning hingekarjased. Isegi päris karjased liikusid siit pasunahõigete saatel suvisel ajal linnaloomadega karjamaale, voorimehed aga kolistasid vankritega kaupmeeste kraami vedada. Siin Brookusplatsi lähedal oli ka Russkij Konets, vene kaupmeeste kaubahoov ja kirik. Samuti võis siin märgata lõbunaisi. Kord isegi tabati üks siinse Katariina kloostri noor munk ühes isaga Müürivahe tänavalt Punasest kloostrist ehk bordellist!

Vene Tänava Müürilõik Audio

Vene tänav on vana ja väärikas linnatänav – tuiksoon, mis linna algusaegadest peale ühendas turu ja sadama. Kuid lisaks kaupmeestele sagis siin keskaja lõpuni ka palju munkasid ning seepärast olin ma üks püha ja vaimne paik. 

Bremeni Käik ja Torn Audio

Olen Bremeni käik ning torn, aga nimetatud nõnda mitte Põhja-Saksa linna, vaid siinse linnakodaniku järgi, keda tunti ka Bremerina. 

Munkadetagune Torn Audio

Munkadetagune torn sai oma nime asukoha järgi – seisan otse keskaegse linna ühe tähtsaima asutuse, dominiiklaste Püha Katariina kloostri taga. 

Müürivahe Tänava Müürilõik Audio

Siinsamas kõrval oli müüriäärne kaitsekäik, kus keskajal sagisid mustad mungad ja jutlustajad, kelle õpetustest linnarahval mitut moodi kasu oli. Munkadelt sai abi hingehoiuks ja nad aitasid saada issanda õnnistust. Samas aitasid nad ajada ka täiesti praktilisi asju, näiteks kui oli vaja kellelegi kirja kirjutada – seda muidugi ei pruukinud tavainimesel maises elus kunagi ette tulla. Hiljem on siin saginud sõjaväelased, tänapäeval aga liiguvad turistid ja istuvad kõiksugused kauplejad. 

Hellemani Torn Audio

Mina olen naabertornidest noorem – Munkadetagune torn ja kunagine vägev Viru väravakompleks, millest on alles ainult paar eesvärava torni, on oma pool sajandit vanemad. 

Hinke Torn Audio

Hinke, Hinken, Hincken, Hindrik, Henken … – sajandite vältel on minu nime kirjutatud väga mitmel moel. Aga olgu minu nimega, kuidas on, siis enda peaaegu sada aastat kadunud naabri vastu ma ikka ei saa: tema on kandnud Kuradi Ema või Kuradi Vanaema (Duveldoer, Tuefels-Grossmutter) nime. Kusjuures see tuli inimese, majaomaniku Johannes Duvelsmoderi nimest! Nagu ka minu nimi, mis arvatakse olevat pandud läheduses elanud raeteenri ja tallipoisi järgi.

Assauwe Torn Audio

Vanasti elasid linlased küllalt vahetult ühes loomadega. Mitte vaid kasside ja koertega nagu tänapäeval, vaid ikka hobuste, lehmade, sigade ja muude pudulojustega. Loomad olid eluliselt vajalikud! Linna loomad käisid soojal ajal iga päev linnast väljas müüriäärsetel karjamaadel. Sinna pääsesid nad Karja värava kaudu – 19. sajandil lammutatud Karja värava tornid olid minu head naabrid. Väidetavasti olen minagi saanud nime karjus Assauwe ehk Asso järgi, kes tõenäoliselt võis olla eesti verd mees.